MOBOTIX

MOBOTIX

Ip Kamera Teknolojisinde Öncü marka sektörün öncüsü Platin Teknoloji farkıyla 

MOBOTIX, çok kısa bir zamanda, pazar payı olarak Avrupa’da ikinci, dünyada dördüncü sıraya yerleşmiştir.MOBOTIX, uzun yıllardır sadece megapiksel kameralar üretmektedir ve bu alanda global Pazar lideridir.Türkiyede Platin Teknoloji tarafından bir çok projede kullanılmıştır.

Neden Yüksek Çözünürlüklü Sistemler?

Yüksek çözünürlük, daha çok detay demektir. Geleneksel analog teknolojisi kullanılarak, canlı görüntü 0,4 megapikselden, kayıt görüntüsü de 0,1 megapikselden daha yüksek olmamaktadır. Buna karşın, 3,1 Megapiksel çözünürlüğe sahip MOBOTIX kameralar 30 kat daha fazla detay kaydeder. Sonuç olarak 360° panoramaya kadar geniş görüntü alanları ile, kamera adetleri ve buna bağlı olarak da maliyetler düşer.Örnek olarak, yan yana 4 aracın girebildiği bir benzin istasyonu, 4 standart kamera yerine tek bir MOBOTIX kamera ile kaydedilebilmektedir.Platin Teknoloji Mobotix ürünleriyle Türkiyede birçok Prestij proje gerçekleştirmiştir.

 

platin teknoloji mobotix

 

Merkezi Standart Çözümün Dezavantajları

Genelde kameralar görüntüleri, işleme ve kaydetme daha sonradan merkezi bir bilgisayarda yapılacak şekilde video yönetim yazılımları desteğiyle üretirler.Bu geleneksel sistem yapısı yüksek çözünürlüklü video sistemleri için uygun değildir; çünkü, bu sistem sadece yüksek band genişliği değil aynı zamanda birden fazla kamerayı desteklemek için yüksek PC işlem gücüne ihtiyaç duyar.HDTV MPEG4 film PC’nin işlem gücünü yüksek derecede zorlarken, düzinelerce yüksek çözünürlüklü canlı kamerayı işleyebilmesi nasıl öngörülebilir? Geleneksel sistemler, yüksek çözünürlüklü sistemler söz konusu olduğunda uygun ve maliyet avantajlı değildirler.

 

MOBOTIX’in Dağıtık Mimarisi

Diğer sistemlerden farklı olarak, dağıtık mimaride olan MOBOTIX yapısı, yüksek hızlı bilgisayarı ve , eğer gerekliyse, uzun süreli kayıt için dijital hafızayı (MicroSD kart) her kamera içinde barındırır.Bu sayede bilgisayarda sadece izleme yapılır, analiz ya da kayıt değil.Sonuç olarak, MOBOTIX kameralar olayları, çalışan bir PC’ye ihtiyaç duymadan kaydedebilir ve arşivleme için dijital olarak ses ile birlikte kaydeder.

Faydalar

MOBOTIX video çözümleri aşağıdakilere gereksinim duyar:

Megapiksel teknolojisi sayesinde geniş açılı görüntülerde daha çok detaya sahip olduğundan daha az kameraya,

Yaklaşık 40 kamera bir PC’ye yüksek çözünürlüklü videoyu ses ile birlikte verimli olarak kaydedebildiği - kameranın dijital deposuna kaydederken (USB,SD kart) PC’ye de gerek olmaz - için daha az PC ya da DVR’a,

 Bütün işlemler kamera içinde yapıldığından ve yüksek çözünürlüklü görüntülerin analiz için sürekli iletilmesi gerekmediğinden daha az bandgenişliği,

Ve Platin Teknoloji mühendislik farkıyla Mobotix ürünleri Türkiye'de

Sağlamlık ve Az-Bakım Gereksinimi

MOBOTIX kameralarda lens ya da pozisyonlama motorlarına gerek yoktur.Hareketli mekanik parça olmadığından, kameralar çok dayanıklıdır ve bakım gereksinimi en aza indirilmiştir.Çalışma sıcaklığı aralığı -30° - +60°C (-22° - +140°F) ‘dir ve bu sıcaklık değerine ısıtıcı ya da fan olmadan ve sadece 3 Watt güç harcanarak erişilir.Kayıt için PC sabit diski gerekmediğinden, bütün video sisteminde aşınan bir parça bulunmamaktadır.

Ücretsiz Yazılım – Ömür Boyu

MOBOTIX’te yazılım ya da lisanslama ücreti yoktur; çünkü yazılım sınırsız kamera adeti ve kullanıcı desteği ile kamera içinde gelir. Kamera ile birlikte gelen yazılım paketi aynı zamanda profesyonel kontrol merkezi yazılımı içerir. Güncellemeler websitesinde ücretsiz olarak yayınlanır.Platin Teknoloji Mühendislerinden projenize özel çözümler hakkında bilgi alabilirsiniz.